Ochrona przyrody

 

 

Obszary chronionego krajobrazu

 

Cały teren Szynwałdu znajduje się w granicach dwóch obszarów chronionego krajobrazu: Obszaru Chronionego Krajobrazu Pogórza Ciężkowickiego (tereny leżące na południe od drogi Szynwałd-Pilzno) i Jastrząbsko-Żdżarskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu (tereny leżące na północ od drogi Szynwałd-Pilzno i na wschód od drogi Szynwałd-Pogórska Wola.

 

Obszar Chronionego Krajobrazu Pogórza Ciężkowickiego

Został utworzony 1 stycznia 1996 r., obejmuje powierzchnię 50 963, 68 ha.

Znajduje się na terenie gmin: Bobowa, Ciężkowice, Czchów, Gromnik, Pilzno, Pleśna, Ryglice, Rzepiennik Strzyżewski, Skołyszyn, Skrzyszów, Szerzyny, Tarnów, Tuchów, Wojnicz, Zakliczyn.

Obszar ten charakteryzuje się znacznie zróżnicowaną rzeźbą terenu. Występują na nim głównie lasy bukowe i grądy. Wyznaczono na nim bogatą sieć szlaków turystycznych. Obfituje on również w wiele zabytków kultury materialnej.

 



 
 

Jastrząbsko-Żdżarski Obszar Chronionego Krajobrazu

Został utworzony 28 sierpnia 1996 r., obejmuje powierzchnię 8 995 ha.

Znajduje się na terenie gmin: Czarna, Lisia Góra, Radgoszcz, Skrzyszów, Tarnów.

Na obszarze tym występują głównie grądy, bory sosnowo-dębowe i bory świeże, a także cenne torfowiska przejściowe i bory bagienne. Na terenie znajdują się również zabytki kultury materialnej.

 



 

 

Pomniki przyrody

 

Z terenu Szynwałdu w 1996 r. wpisano do ewidencji jeden pomnik przyrody żywej. Jest to lipa drobnolistna (Tilia cordata) znajdująca się na prywatnej posesji, Szynwałd nr 499.

 



 

 

Źródło

  1. Centralny rejestr form ochrony przyrody [dostęp: 27.12.2020] <http://crfop.gdos.gov.pl[...]>.

 

 

........................